Начало На преден план Често хроничните белодробни заболявания се обострят през есенно-зимния сезон, каза управителят на Белодробната болница в Троян д-р Дудевска
261
България

Често хроничните белодробни заболявания се обострят през есенно-зимния сезон, каза управителят на Белодробната болница в Троян д-р Дудевска

При Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ),  хроничния обикновен бронхит и астмата се наблюдава обостряне през есенно-зимния сезон. Причинители на екзацербациите (изостряне, влошаване) са вируси (грипни вируси тип А и В, аденовируси, риновируси, метапневмовируси и респираторносинцитиални  вируси) и бактерии - стрептококи, микоплазми, хламидии, легионела, анаероби, посочи още д-р Дудевска.Една част от рисковите фактори за развитие на хроничните белодробни болести са общи за повечето заболявания на дихателната система, каза още тя. Замърсяването на въздуха, особено с малки частици, е най-големият проблем, най-вече при децата, за отключване на бронхиална астма, обструктивен бронхит, и алергични състояния на дихателните пътища.

| 23 Декември 2024, 15:52 ч.
Често хроничните белодробни заболявания се обострят през есенно-зимния сезон, каза управителят на Белодробната болница в Троян д-р Дудевска
Често хроничните белодробни заболявания се обострят през есенно-зимния сезон, каза управителят на Белодробната болница в Троян д-р Дудевска
Снимка © БТА

Много често хроничните белодробни заболявания се обострят през есенно-зимния сезон, каза в интервю д-р Цветомила Дудевска, д.м.н., управител на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Троян.

Общо 60 % от българите определят 2024 година като добра в личен план. Това е най-високата стойност от 2019 година насам. За малко над една четвърт - 26 % - отминаващата година е била лоша. Тези, които не могат да преценят са 14 на сто.

Това сочи проучване на агенция „Тренд“ по поръчка на в. „24 часа“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, реализирано в периода между 3 и 10 декември 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1005 души на възраст 18+. Максимално допустима стохастична грешка е ± 3.1 %. 

Изминаващата година е била щастлива за близо две трети - 64 % от участвалите в допитването. По този показател не се наблюдава промяна спрямо предходната година. Около 26 на сто от анкетираните са определили 2024 г. като нещастна, а 10 % не могат да преценят, се п

След полунощ и през деня ще бъде облачно, на много места ще има валежи от дъжд, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). По високите полета на Западна България ще превалява сняг, а в Предбалкана – дъжд и сняг. През нощта и в сутрешните часове в северозападните райони ще има условия за поледица. Значителни ще бъдат валежите в източните райони. Вятърът в западните и централните райони ще се ориентира от запад-северозапад и ще бъде по-често умерен, в Източна България ще се задържи от изток, ще е умерен и временно силен. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 4°, в София – около минус 1°. Максималните в повечето места ще са между 1° и 6°, в Източна България – до 10°-13°, в София – около 1°. Атмосферното налягане ще е значително по-ниско от средното за месеца. През деня ще се повишава.
&nbs

Държавата за пореден път абдикира от ролята си, а управляващите доказаха, че твърдението, че туризмът им е приоритет е само празни приказки, заявяват от Изпълнителното бюро на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) в позиция на организацията. 

За пореден път точно преди коледните празници снегът ни изненада и това е всяка година въпреки многократните предупреждения на метеоролозите. "При това не някоя свирепа виелица, а прехвърчащи снежинки и натрупване на едва от 3 до 5 см покривка. Въпреки това от пътната агенция и почистващите фирми за пореден път оставиха семейства с малки деца да студуват с часове по магистралите, на път към дома, хотели и ресторанти, в които да посрещнат празника. Къде е контролът от страна на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ)", допълват от БХРА. 

Случващото се е абсолютно недопустимо, ос

Тир и турски автобус с изтъркани гуми блокираха за известно време движението през Пампорово и Рожен, заяви Адриан Петров, заместник областен управител на Смолян. Движението през двата вече е възстановено, след като са отстранени препречилите пътните платна коли, тръгнали на път без зимни гуми. Аварирал камион на снегопочистваща фирма предизвика допълнителни проблеми  в участъка между Хвойна и Чепеларе, където е паднал обилен снеговалеж. От 30 до 60 см е новата снежна покривка в област Смолян.

За около един час през деня се е наложило спиране на движението през Пампорово заради турски автобус с летни гуми, превозващ туристи. Тир с изтъркани летни гуми блокирал за известно време и двете платна в участък на пътя през Рожен. За проходите Рожен и Превала остават в сила ограниченията за преминаване на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета.

Трафикът по пътищ

Тежка катастрофа със загинал е станала днес в село Българене, община Левски. Това съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Плевен старши експерт Мариана Цветкова.

Пътният инцидент е между три автомобила - два с българска и един с молдовска регистрация на кръстовище в селото. Сигнал е получен в 17:36 часа в полицията. Загинал е пътник в един от автомобилите с българска регистрация. Той е на 46 години. 

Огледите на мястото на катастрофата продължават, допълни Цветкова.

При Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ),  хроничния обикновен бронхит и астмата се наблюдава обостряне през есенно-зимния сезон. Причинители на екзацербациите (изостряне, влошаване) са вируси (грипни вируси тип А и В, аденовируси, риновируси, метапневмовируси и респираторносинцитиални  вируси) и бактерии - стрептококи, микоплазми, хламидии, легионела, анаероби, посочи още д-р Дудевска.

Една част от рисковите фактори за развитие на хроничните белодробни болести са общи за повечето заболявания на дихателната система, каза още тя. Замърсяването на въздуха, особено с малки частици, е най-големият проблем, най-вече при децата, за отключване на бронхиална астма, обструктивен бронхит, и алергични състояния на дихателните пътища. Сред другите фактори, оказващи влияние, тя изброи общата химизация, начинът на хранене, заседналият начин на живот, липсата на движение и др.

Тютюнопушенето е водещ фактор за развитие на ХОББ, подчерта специалистът. Преди дори да изпишем нужното лечение, молим и съветваме пациентите да преустановят тютюнопушенето. Ефектът е осезаем, особено ако заболяването е в по-ранните фази.

Управителят на Белодробната болница в Троян посочи, че в лечебното заведение се лекуват множество заболявания на дихателната система, сред които ХОББ, сънна апнея, дихателна недостатъчност, гнойни болести на белия дроб, туберкулоза и др.

Д-р Дудевска подчерта, че Министерството на здравеопазването е утвърдило Национална програма за борба с хроничните незаразни заболявания, в която са включени и хроничните белодробни заболявания. Голям е общественият интерес и интересът на държавата за предотвратяване и ранно откриване на хроничните белодробни заболявания, смята тя. През месец ноември 2024 г. лечебното заведение е участвало в програмата в направлението за ранна диагностика на хронични белодробни заболявания. Четирима специалисти по белодробни болести напълно безплатно са извършили скрининг на 130 пациенти, които са явили на преглед, поради някакъв проблем с дихателната система. 

Резултатите са  тревожни -  при 70% от изследваните пациенти са открити хронични белодробни заболявания - хроничен обикновен бронхит, ХОББ, бронхиална астма, фиброза на белия дроб. Това е много висок процент, каза тя. Положителното е, че хората вече мислят за профилактика и търсят помощта на специалистите по белодробни болести, за да може да се предотврати по-нататъшно развитие на заболяването и да се получи адекватно лечение, добави д-р Дудевска.

Превенцията и профилактиката, навременните консултации при наличие на  симптоми, са водещи фактори за осигуряване на адекватно лечение и белодробно здраве. Те спестяват и огромен финансов ресурс, подчерта тя.

Управителят на Белодробната болница разказа още, че преди години, предвид индустриализацията и липсата на необходимите системи за пречистване на въздуха, са били налице много професионални вредности, причиняващи хронични белодробни заболявания. Предвид целенасочените усилия за осигуряването на лични предпазни средства и системи за пречистване на въздуха на работните места, вече не се наблюдават толкова често хронични белодробни заболявания, причинени от професионални фактори. 

Сред важните предпоставки за развитие на хронично белодробно заболяване остава чистотата на въздуха. Жителите на големите градове със замърсявания от интензивно движение на МПС, промишленост и неекологично отопление, са по-уязвими в това отношение.

Тя посочи, че има случаи на ХОББ и при деца, а случаите на астма в България се увеличават. Все още не е създаден регистър на астмата в страната, но се смята, че около 10% от възрастното население в България страда от това заболяване.

Относно влиянието на Ковид  върху болните с хронични белодробни заболявания, доктор Дудевска посочи, че още по време на пандемията експертите в тази област в България са установили, че на практика при пациентите с астма и ХОББ не се наблюдава по-различно протичане на Ковид. След тежко протичане на Ковид установихме белодробни фибрози (болестно изменение на тъканта), при някои от пациентите,  които във времето се превърнаха в хроничен белодробен проблем с изявен  хроничен задух, допълни тя.

Туберкулоза 

Друго социално значимо заболяване, което е във фокуса на вниманието на д-р Дудевска и нейния екип, е туберкулозата. Управителят на белодробната болница цитира публикувания през 2023 г. Глобален доклад за туберкулозата на СЗО, в който се заявява, че пандемията от Ковид 19 е причинила голям спад в броя на новодиагностицираните и докладвани хора с туберкулоза. След 2022 г. започна глобално възстановяване на броя на хората, диагностицирани с туберкулоза и лекувани. Също така е смекчено вредното въздействие на пандемията върху смъртността и заболеваемостта, но туберкулозата остава втората водеща причина за смърт в света от единичен инфекциозен агент през 2022 г.

В европейския регион на СЗО, включително България, регистрираните новооткрити случаи възобновиха своя спад, подобен на историческата тенденция. Глобалното намаляване на новодиагностицираните с туберкулоза 2020 г. - 2021 г. предполага нарастване на  недиагностицирана и нелекувана туберкулоза, съответно увеличаване  на смъртните случаи и разпространение на инфекцията в общността. През 2022 г. смъртните случаи са 1,3 милиона.

Глобалните цели на ООН за туберкулозата са свързани с покритие на лечението на туберкулоза – 90% до 2027 г., покритие на превантивното лечение - 90% до 2027 г., бързо диагностично тестване - 100% до 2027 г., създаване на пакет от здравни и социални помощи за хора с  ТБК - 100% до 2027 г., осигуряване  на нови ваксини срещу туберкулоза, които са безопасни и ефективни – до 5 години, каза д-р Дудевска.

Белодробна болница в Троян работи в съответствие с приетите  световни стандарти за диагностика, лечение, профилактика и превенция на това социално значимо заболяване. То не познава разлики в раса, етнос и социален статус, подчерта тя. Колкото и да се говори, че по-слабите социални слоеве на населението са по-уязвими за туберкулоза, оказва се, че и добре осигурените социални групи, при наличие на голям стрес също могат да отключат това заболяване. 

Счита се, че почти четвърт от населението на света е заразено с туберкулозна бактерия, която е в латентна форма и при определени обстоятелства може да се активира. Рискът за поява на туберкулозата нараства значително при имунодефицитни състояния, стрес, лошо белтъчно хранене, диабет, онкологични заболявания, СПИН и др., каза управителят на болницата.

Всички специализирани лечебни заведения, в които се диагностицира и лекува туберкулоза, в рамките на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България, безплатно консултират  всички желаещи пациенти, без оглед на здравноосигурителния им статус. 

Миналата седмица за четвърти път през тази година обявихме Седмица на отворените врати за профилактични прегледи за риск от туберкулоза. В рамките на тази кампания нашите екипи специалисти консултираха и анкетираха 257 жители на Ловешка област, разказа д-р Дудевска. Анкетите дават възможност за преценка на необходимостта от допълнителни изследвания и диагностика. Сред алармиращите симптоми са: продължителна кашлица, субфебрилна температура, отслабване на килограми, без видима причина, контакт с болен от туберкулоза и др., разказа тя.

Новите случаи с туберкулоза на територията на Ловешка област през настоящата година са десет. От тях двама са починали, поради късно откриване и множество придружаващи заболявания. От тези десет болни, седем са били с бацилоотделяне, т.е. били са заразни за останалите, каза лекарката.

Важен ангажимент на специалистите в лечебното заведение е диагностиката на латентна туберкулозна инфекция. При нея липсват симптоми, но в рамките на следващите пет години от датата на установяването, 10% от случаите ще развият активна туберкулозна инфекция. Латентна туберкулоза най-лесно и бързо установяваме с транскутанния тест на Манту. При хиперергичен тест се провеждат допълнителни образни и лабораторни изследвания. На пациентите се предоставя превантивна безплатна терапия.

Случаите на латентна туберкулозна инфекция, установени през 2024 г. от нашия диспансерен кабинет са 42, които са профилактирани и остават под наблюдението на нашите специалисти, посочи д-р Дудевска. 

При диагностицираните с активна туберкулоза лечението продължава най-малко шест месеца, от които два  или три месеца в стационарно отделение. Освен здравен проблем за индивида, туберкулозата е сериозен социално-икономически проблем за обществото.

В лечебното заведение се хоспитализират и пациенти, съмнителни за туберкулоза – в тежко общо  състояние. Около 100 случая годишно минават в болницата за лечение или диагностика на туберкулоза. Годишно общият брой на преминалите в стационара болни с белодробни заболявания е над 2200.

Д-р Дудевска подчерта, че туберкулозата е лечимо и предотвратимо заболяване. Ние разполагаме с всички необходими медикаменти за лечение на туберкулоза по схеми, които са официално утвърдени от СЗО и Глобалния фонд. 

Проблемите на лечението са свързани най-вече с резистентните форми на туберкулозата, каза тя. Това са форми, които не реагират на обичайната терапия. За тези случаи на туберкулоза се предоставят втори и трети ред туберкулостатици, с които се провежда лечение с продължителност над 1 година. За съжаление, не винаги  успешно.

Благодарение на усилията на специалистите по Пневмология и фтизиатрия и подкрепата на Министерството на здравеопазването след ръста на случаите през Ковид пандемията, отбелязваме спад и на територията на Ловешка област. Отчитаме намаление на новооткритите случаи спрямо предходната 2023 г. Проблемът е, че новите случаи се откриват доста късно и вече са с бацилоотделяне. По тази причина не трябва да се успокояваме с резултатите. Ниските нива на покритие  с БЦЖ ваксината също ни тревожат, като основен фактор е антиваксърството, завърши д-р Цветомила Дудевска.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На работна среща областният управител, кметът и управителят на ВиК - Шумен ще обсъдят проблемите с водоснабдяването на 30 декември
Работна среща по проблемите с водоснабдяването ще се състои на 30 декември от 11:30 ч. в Община Шумен, съобщи кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Той добави, че на нея ще ...
Безплатни пешеходни обиколки на Шумен организират на 24 и 27 декември, съобщиха от Туристическия информационен център
Безплатни пешеходни обиколки на Шумен организират Съюзът на екскурзоводите в България и Общинското предприятие „Туризъм, публични прояви и атракции“, съобщава сайтът на ...
Дерайлиралият край Батановци влак нанесе материални щети на инфраструктура и частна постройка в труднодостъпен район
Станалият по-рано днес инцидент, при който четири вагона от влак, превозващ въглища, дерайлираха край Батановци, е предизвикал множество материални щети. Това съобщи кметът н ...
Правителството одобри допълнителни разходи по бюджети на министерства и на Министерския съвет
Правителството одобри разсрочване на възстановяването на отпуснати средства по бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията за 2024 г. в държавния бюджет в размер на 78 68 ...
Над 6 млн. лв. отпуска Министерският съвет за държавните културни институти
Министерският съвет прие на днешното си заседание решение за даване на съгласие за извършване на допълнителни разходи за 2024 г. от държавните културни институти в областта на култ ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Катастрофа с три автомобила блокира главния булевард в Смолян
Катастрофа с три автомобила блокира главния булевард в Смолян, . Пътният инцидент е станал преди около 30 минути. Очевидци разказаха, че причината за катастрофата е отнемане на пре ...
И днес не беше открита никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре
И днес не беше открита никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре, след като през целия ден екипи на полиция и жандармерия, както и множество доброволци претър ...
Общинските съветници в Крумовград дадоха съгласие за придобиване и запазване на част от наличната инфраструктура и поземлени имоти на рудник „Ада тепе“
Общинските съветници в Крумовград дадоха съгласие Общината да придобие и запази част от наличната инфраструктура и част от поземлените имоти на рудник „Ада тепе“ след п ...
Масово участие на младежи през тази година в акцията на храма "Св. Димитър" в Кюстендил в помощ на хора в неравностойно положение, отчитат от храма
Масово участие на младежи през тази година в акцията на храма "Св. Димитър" в Кюстендил, в помощ на хора в неравностойно положение, отчитат от храма, който организира такава кампан ...
Шест часа продължиха преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор в Столичния автотранспорт, разговорите ще продължават след Нова година
Шест часа - от 10:00 до 16:00 ч., продължиха преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор (КТД) в Столичния автотранспорт, разговорите продължават след Нова година, с ...
Тикер в 20:00 ч.
Катастрофа с три автомобила блокира главния булевард в Смолян, . Пътният инциден ...
Начало На преден план
261
България

Често хроничните белодробни заболявания се обострят през есенно-зимния сезон, каза управителят на Белодробната болница в Троян д-р Дудевска

При Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ),  хроничния обикновен бронхит и астмата се наблюдава обостряне през есенно-зимния сезон. Причинители на екзацербациите (изостряне, влошаване) са вируси (грипни вируси тип А и В, аденовируси, риновируси, метапневмовируси и респираторносинцитиални  вируси) и бактерии - стрептококи, микоплазми, хламидии, легионела, анаероби, посочи още д-р Дудевска.Една част от рисковите фактори за развитие на хроничните белодробни болести са общи за повечето заболявания на дихателната система, каза още тя. Замърсяването на въздуха, особено с малки частици, е най-големият проблем, най-вече при децата, за отключване на бронхиална астма, обструктивен бронхит, и алергични състояния на дихателните пътища.

| 23 Декември 2024, 15:52 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Често хроничните белодробни заболявания се обострят през есенно-зимния сезон, каза управителят на Белодробната болница в Троян д-р Дудевска
Често хроничните белодробни заболявания се обострят през есенно-зимния сезон, каза управителят на Белодробната болница в Троян д-р Дудевска
Снимка © БТА

Много често хроничните белодробни заболявания се обострят през есенно-зимния сезон, каза в интервю д-р Цветомила Дудевска, д.м.н., управител на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Троян.

Общо 60 % от българите определят 2024 година като добра в личен план. Това е най-високата стойност от 2019 година насам. За малко над една четвърт - 26 % - отминаващата година е била лоша. Тези, които не могат да преценят са 14 на сто.

Това сочи проучване на агенция „Тренд“ по поръчка на в. „24 часа“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, реализирано в периода между 3 и 10 декември 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1005 души на възраст 18+. Максимално допустима стохастична грешка е ± 3.1 %. 

Изминаващата година е била щастлива за близо две трети - 64 % от участвалите в допитването. По този показател не се наблюдава промяна спрямо предходната година. Около 26 на сто от анкетираните са определили 2024 г. като нещастна, а 10 % не могат да преценят, се п

След полунощ и през деня ще бъде облачно, на много места ще има валежи от дъжд, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). По високите полета на Западна България ще превалява сняг, а в Предбалкана – дъжд и сняг. През нощта и в сутрешните часове в северозападните райони ще има условия за поледица. Значителни ще бъдат валежите в източните райони. Вятърът в западните и централните райони ще се ориентира от запад-северозапад и ще бъде по-често умерен, в Източна България ще се задържи от изток, ще е умерен и временно силен. Минималните температури ще бъдат между минус 1° и 4°, в София – около минус 1°. Максималните в повечето места ще са между 1° и 6°, в Източна България – до 10°-13°, в София – около 1°. Атмосферното налягане ще е значително по-ниско от средното за месеца. През деня ще се повишава.
&nbs

Държавата за пореден път абдикира от ролята си, а управляващите доказаха, че твърдението, че туризмът им е приоритет е само празни приказки, заявяват от Изпълнителното бюро на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) в позиция на организацията. 

За пореден път точно преди коледните празници снегът ни изненада и това е всяка година въпреки многократните предупреждения на метеоролозите. "При това не някоя свирепа виелица, а прехвърчащи снежинки и натрупване на едва от 3 до 5 см покривка. Въпреки това от пътната агенция и почистващите фирми за пореден път оставиха семейства с малки деца да студуват с часове по магистралите, на път към дома, хотели и ресторанти, в които да посрещнат празника. Къде е контролът от страна на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ)", допълват от БХРА. 

Случващото се е абсолютно недопустимо, ос

Тир и турски автобус с изтъркани гуми блокираха за известно време движението през Пампорово и Рожен, заяви Адриан Петров, заместник областен управител на Смолян. Движението през двата вече е възстановено, след като са отстранени препречилите пътните платна коли, тръгнали на път без зимни гуми. Аварирал камион на снегопочистваща фирма предизвика допълнителни проблеми  в участъка между Хвойна и Чепеларе, където е паднал обилен снеговалеж. От 30 до 60 см е новата снежна покривка в област Смолян.

За около един час през деня се е наложило спиране на движението през Пампорово заради турски автобус с летни гуми, превозващ туристи. Тир с изтъркани летни гуми блокирал за известно време и двете платна в участък на пътя през Рожен. За проходите Рожен и Превала остават в сила ограниченията за преминаване на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета.

Трафикът по пътищ

Тежка катастрофа със загинал е станала днес в село Българене, община Левски. Това съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Плевен старши експерт Мариана Цветкова.

Пътният инцидент е между три автомобила - два с българска и един с молдовска регистрация на кръстовище в селото. Сигнал е получен в 17:36 часа в полицията. Загинал е пътник в един от автомобилите с българска регистрация. Той е на 46 години. 

Огледите на мястото на катастрофата продължават, допълни Цветкова.

При Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ),  хроничния обикновен бронхит и астмата се наблюдава обостряне през есенно-зимния сезон. Причинители на екзацербациите (изостряне, влошаване) са вируси (грипни вируси тип А и В, аденовируси, риновируси, метапневмовируси и респираторносинцитиални  вируси) и бактерии - стрептококи, микоплазми, хламидии, легионела, анаероби, посочи още д-р Дудевска.

Една част от рисковите фактори за развитие на хроничните белодробни болести са общи за повечето заболявания на дихателната система, каза още тя. Замърсяването на въздуха, особено с малки частици, е най-големият проблем, най-вече при децата, за отключване на бронхиална астма, обструктивен бронхит, и алергични състояния на дихателните пътища. Сред другите фактори, оказващи влияние, тя изброи общата химизация, начинът на хранене, заседналият начин на живот, липсата на движение и др.

Тютюнопушенето е водещ фактор за развитие на ХОББ, подчерта специалистът. Преди дори да изпишем нужното лечение, молим и съветваме пациентите да преустановят тютюнопушенето. Ефектът е осезаем, особено ако заболяването е в по-ранните фази.

Управителят на Белодробната болница в Троян посочи, че в лечебното заведение се лекуват множество заболявания на дихателната система, сред които ХОББ, сънна апнея, дихателна недостатъчност, гнойни болести на белия дроб, туберкулоза и др.

Д-р Дудевска подчерта, че Министерството на здравеопазването е утвърдило Национална програма за борба с хроничните незаразни заболявания, в която са включени и хроничните белодробни заболявания. Голям е общественият интерес и интересът на държавата за предотвратяване и ранно откриване на хроничните белодробни заболявания, смята тя. През месец ноември 2024 г. лечебното заведение е участвало в програмата в направлението за ранна диагностика на хронични белодробни заболявания. Четирима специалисти по белодробни болести напълно безплатно са извършили скрининг на 130 пациенти, които са явили на преглед, поради някакъв проблем с дихателната система. 

Резултатите са  тревожни -  при 70% от изследваните пациенти са открити хронични белодробни заболявания - хроничен обикновен бронхит, ХОББ, бронхиална астма, фиброза на белия дроб. Това е много висок процент, каза тя. Положителното е, че хората вече мислят за профилактика и търсят помощта на специалистите по белодробни болести, за да може да се предотврати по-нататъшно развитие на заболяването и да се получи адекватно лечение, добави д-р Дудевска.

Превенцията и профилактиката, навременните консултации при наличие на  симптоми, са водещи фактори за осигуряване на адекватно лечение и белодробно здраве. Те спестяват и огромен финансов ресурс, подчерта тя.

Управителят на Белодробната болница разказа още, че преди години, предвид индустриализацията и липсата на необходимите системи за пречистване на въздуха, са били налице много професионални вредности, причиняващи хронични белодробни заболявания. Предвид целенасочените усилия за осигуряването на лични предпазни средства и системи за пречистване на въздуха на работните места, вече не се наблюдават толкова често хронични белодробни заболявания, причинени от професионални фактори. 

Сред важните предпоставки за развитие на хронично белодробно заболяване остава чистотата на въздуха. Жителите на големите градове със замърсявания от интензивно движение на МПС, промишленост и неекологично отопление, са по-уязвими в това отношение.

Тя посочи, че има случаи на ХОББ и при деца, а случаите на астма в България се увеличават. Все още не е създаден регистър на астмата в страната, но се смята, че около 10% от възрастното население в България страда от това заболяване.

Относно влиянието на Ковид  върху болните с хронични белодробни заболявания, доктор Дудевска посочи, че още по време на пандемията експертите в тази област в България са установили, че на практика при пациентите с астма и ХОББ не се наблюдава по-различно протичане на Ковид. След тежко протичане на Ковид установихме белодробни фибрози (болестно изменение на тъканта), при някои от пациентите,  които във времето се превърнаха в хроничен белодробен проблем с изявен  хроничен задух, допълни тя.

Туберкулоза 

Друго социално значимо заболяване, което е във фокуса на вниманието на д-р Дудевска и нейния екип, е туберкулозата. Управителят на белодробната болница цитира публикувания през 2023 г. Глобален доклад за туберкулозата на СЗО, в който се заявява, че пандемията от Ковид 19 е причинила голям спад в броя на новодиагностицираните и докладвани хора с туберкулоза. След 2022 г. започна глобално възстановяване на броя на хората, диагностицирани с туберкулоза и лекувани. Също така е смекчено вредното въздействие на пандемията върху смъртността и заболеваемостта, но туберкулозата остава втората водеща причина за смърт в света от единичен инфекциозен агент през 2022 г.

В европейския регион на СЗО, включително България, регистрираните новооткрити случаи възобновиха своя спад, подобен на историческата тенденция. Глобалното намаляване на новодиагностицираните с туберкулоза 2020 г. - 2021 г. предполага нарастване на  недиагностицирана и нелекувана туберкулоза, съответно увеличаване  на смъртните случаи и разпространение на инфекцията в общността. През 2022 г. смъртните случаи са 1,3 милиона.

Глобалните цели на ООН за туберкулозата са свързани с покритие на лечението на туберкулоза – 90% до 2027 г., покритие на превантивното лечение - 90% до 2027 г., бързо диагностично тестване - 100% до 2027 г., създаване на пакет от здравни и социални помощи за хора с  ТБК - 100% до 2027 г., осигуряване  на нови ваксини срещу туберкулоза, които са безопасни и ефективни – до 5 години, каза д-р Дудевска.

Белодробна болница в Троян работи в съответствие с приетите  световни стандарти за диагностика, лечение, профилактика и превенция на това социално значимо заболяване. То не познава разлики в раса, етнос и социален статус, подчерта тя. Колкото и да се говори, че по-слабите социални слоеве на населението са по-уязвими за туберкулоза, оказва се, че и добре осигурените социални групи, при наличие на голям стрес също могат да отключат това заболяване. 

Счита се, че почти четвърт от населението на света е заразено с туберкулозна бактерия, която е в латентна форма и при определени обстоятелства може да се активира. Рискът за поява на туберкулозата нараства значително при имунодефицитни състояния, стрес, лошо белтъчно хранене, диабет, онкологични заболявания, СПИН и др., каза управителят на болницата.

Всички специализирани лечебни заведения, в които се диагностицира и лекува туберкулоза, в рамките на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България, безплатно консултират  всички желаещи пациенти, без оглед на здравноосигурителния им статус. 

Миналата седмица за четвърти път през тази година обявихме Седмица на отворените врати за профилактични прегледи за риск от туберкулоза. В рамките на тази кампания нашите екипи специалисти консултираха и анкетираха 257 жители на Ловешка област, разказа д-р Дудевска. Анкетите дават възможност за преценка на необходимостта от допълнителни изследвания и диагностика. Сред алармиращите симптоми са: продължителна кашлица, субфебрилна температура, отслабване на килограми, без видима причина, контакт с болен от туберкулоза и др., разказа тя.

Новите случаи с туберкулоза на територията на Ловешка област през настоящата година са десет. От тях двама са починали, поради късно откриване и множество придружаващи заболявания. От тези десет болни, седем са били с бацилоотделяне, т.е. били са заразни за останалите, каза лекарката.

Важен ангажимент на специалистите в лечебното заведение е диагностиката на латентна туберкулозна инфекция. При нея липсват симптоми, но в рамките на следващите пет години от датата на установяването, 10% от случаите ще развият активна туберкулозна инфекция. Латентна туберкулоза най-лесно и бързо установяваме с транскутанния тест на Манту. При хиперергичен тест се провеждат допълнителни образни и лабораторни изследвания. На пациентите се предоставя превантивна безплатна терапия.

Случаите на латентна туберкулозна инфекция, установени през 2024 г. от нашия диспансерен кабинет са 42, които са профилактирани и остават под наблюдението на нашите специалисти, посочи д-р Дудевска. 

При диагностицираните с активна туберкулоза лечението продължава най-малко шест месеца, от които два  или три месеца в стационарно отделение. Освен здравен проблем за индивида, туберкулозата е сериозен социално-икономически проблем за обществото.

В лечебното заведение се хоспитализират и пациенти, съмнителни за туберкулоза – в тежко общо  състояние. Около 100 случая годишно минават в болницата за лечение или диагностика на туберкулоза. Годишно общият брой на преминалите в стационара болни с белодробни заболявания е над 2200.

Д-р Дудевска подчерта, че туберкулозата е лечимо и предотвратимо заболяване. Ние разполагаме с всички необходими медикаменти за лечение на туберкулоза по схеми, които са официално утвърдени от СЗО и Глобалния фонд. 

Проблемите на лечението са свързани най-вече с резистентните форми на туберкулозата, каза тя. Това са форми, които не реагират на обичайната терапия. За тези случаи на туберкулоза се предоставят втори и трети ред туберкулостатици, с които се провежда лечение с продължителност над 1 година. За съжаление, не винаги  успешно.

Благодарение на усилията на специалистите по Пневмология и фтизиатрия и подкрепата на Министерството на здравеопазването след ръста на случаите през Ковид пандемията, отбелязваме спад и на територията на Ловешка област. Отчитаме намаление на новооткритите случаи спрямо предходната 2023 г. Проблемът е, че новите случаи се откриват доста късно и вече са с бацилоотделяне. По тази причина не трябва да се успокояваме с резултатите. Ниските нива на покритие  с БЦЖ ваксината също ни тревожат, като основен фактор е антиваксърството, завърши д-р Цветомила Дудевска.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
На работна среща областният управител, кметът и управителят на ВиК - Шумен ще обсъдят проблемите с водоснабдяването на 30 декември
Безплатни пешеходни обиколки на Шумен организират на 24 и 27 декември, съобщиха от Туристическия информационен център
Дерайлиралият край Батановци влак нанесе материални щети на инфраструктура и частна постройка в труднодостъпен район
Правителството одобри допълнителни разходи по бюджети на министерства и на Министерския съвет
Над 6 млн. лв. отпуска Министерският съвет за държавните културни институти
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
На преден план
Катастрофа с три автомобила блокира главния булевард в Смолян
В детайли
И днес не беше открита никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре
На преден план
Общинските съветници в Крумовград дадоха съгласие за придобиване и запазване на част от наличната инфраструктура и поземлени имоти на рудник „Ада тепе“
Контекст
Масово участие на младежи през тази година в акцията на храма "Св. Димитър" в Кюстендил в помощ на хора в неравностойно положение, отчитат от храма
Местен фокус
Шест часа продължиха преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор в Столичния автотранспорт, разговорите ще продължават след Нова година
В детайли
Общинските съветници в Главиница взеха решение да не променят размера на такса “Битови отпадъци”
В детайли
Съветниците в Ружинци подкрепиха план-сметката на разходите за сметопочистването, няма промяна в размера на таксата за битови отпадъци
Сфера
На работна среща областният управител, кметът и управителят на ВиК - Шумен ще обсъдят проблемите с водоснабдяването на 30 декември
Основна линия
Президентът Румен Радев ще присъства на традиционния благотворителен спектакъл „Българската Коледа“ на 25 декември
На преден план
Отделението по неонатология в областната болница в Сливен получи модерен респиратор от “Българската Коледа”
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.